מה זה מוצר משלים

ישנן אסטרטגיות רבות שאפשר להשתמש בהן כדי להגביר מכירות ולהאיץ את מאמצי השיווק של העסק שלכם, אנשי שיווק רבים יגידו לכם כי אחת האסטרטגיות היעילות ביותר שאתם יכולים לנקוט בה זה להציע ללקוחותיכם מוצר משלים. באומרנו מוצר משלים אנחנו מתכוונים למוצרים שצריכה שלהם יחד מגבירה את הערך של כל אחד מהם. מבחינה כלכלית מוצרים משלימים קשורים זה בזה בצורה קוסמית וכאשר הביקוש של מוצר אחד יורד, הביקוש למוצר המשלים לו ירד בצורה טבעית גם כן. במאמר זה אנחנו רוצים לדבר על מה זה מוצר משלים וכיצד אפשר להשתמש בטקטיקה זו כדי להגדיל מכירות.

מה זה מוצר משלים?

מכירים את זה שאתם מחפשים באינטרנט מתנה למישהו שאתם אוהבים ולאורך השיטוט אתם נתקלים בפרסומים לכל מיני מוצרים שהם לא בהכרח קשורים, אבל בהקשר של החיפוש שלכם הם פתאום הופכים לרלוונטיים ואתם חייבים לרכוש אותם יחד עם המתנה שאתם מחפשים? אז זה בגדול העיקרון של הרעיון שעומד מאחורי טקטיקת המוצר המשלים. אם אנחנו רוצים להבין את זה בצורה הפשוטה ביותר, אז בואו נדמיין לרגע שאנחנו הולכים לסופר ועומדים מול הירקות. יש לנו את האפשרות לרכוש שני מלפפונים או שתי עגבניות, אבל אם במקום נבחר במלפפון אחד ועגבנייה אחת אז הערך המשוקלל של הבחירות יהיה גבוה יותר מערכן של כל אחת מהבחירות בנפרד.

דוגמאות למוצרים משלימים

 • חנות חשמל וטלפוניה – אביזרים וכיסויים לדגמי הפלאפון הפופולריים ביותר
 • אוכל – נקניקיות ולחמניות לנקניקה / דגני בוקר וחלב
 • היגיינה – סכין גילוח ולהבים
 • חנויות נעליים – נעליים ומשחות לשמירה על הנעל
 • חנויות נוחות – גריל וגחלים
 • חנויות אופטיקה – משקפי שמש ומשקפי ראייה
דוגמאות למוצר משלים קפה ועוגה

איך עסקים משתמשים בטקטיקת המוצר המשלים?

 1. לזרוק את החכה – עסקים רבים בוחרים בשיטה שבה הם מציעים מוצרים ספציפיים במחירים נמוכים יותר מאשר ערכם האמיתי, אבל הסיבה לכך היא שהמוצרים המשלימים והתוספות שאפשר לרכוש לאותו מוצר יעלו בסופו של דבר יותר. בדרך כלל בשיטה זו המוצרים המתכלים הם אלו שיהיו היקרים יותר ואפשר כדוגמה לראות את זה בצעצועים לכלבים שמגיעים עם חטיפים שאפשר להרכיב בפנים. החטיפים במקרים כאלו יעלו יותר מאשר חטיפים רגילים רק כי אותם אפשר להכניס אל תוך הצעצוע הייעודי שלו.

 2. עסקת חבילה – הפסיכולוגיה שלנו פשוטה מאוד וברגע שמציעים לנו עסקת חבילה אנחנו באופן אוטומטי מרגישים שאנחנו מרוויחים יותר. האסטרטגיה הזו נפוצה מאוד בתחום המסעדות והאוכל, הרבה אנשים יוותרו על רכישת שתייה במסעדה ויבחרו בכוס מים מהברז, אבל הרווח של המסעדה על מכירת שתייה הוא הגבוהה ביותר ולכן יש למסעדה אינטרס למכור שתייה. כדי לעודד מכירת שתייה מסעדות רבות מציעות עסקת חבילה של מנה ושתייה ובכך הסועדים מזמינים גם שתייה לצד האוכל. חשוב לדעת כיצד להציב את המוצרים שמוצעים בעסקת החבילה ולכן חשוב להבין כיצד לסדר את החנות כדי למכור יותר.

 3. הצבה זה לזה זה – לא תמיד צריך לדחוף ללקוח את המוצר המשלים בצורה ברורה, לפעמים כל מה שצריך זה להתחכם ולהציב את המוצרים זה לצד זה כדי שהלקוח לבדו יבין שכדאי לו לרכוש את שני המוצרים. הדוגמה הטובה ביותר שאפשר לראות בה את השימוש באסטרטגיה זו היא במרכולים וסופרים, שם נהוג להציב על מדפי התצוגה למשל מוצרי מזון משלימים או מוצרים שההיגיון אומר שכדאי לצרוך יחדיו.
 4. הצבה ליד הקופה – בהרבה מקרים תראו כי ממש ליד הקופה, או במקרה שיש תור לקופה אז לאורך ההמתנה, מוצבים כל מיני מוצרים קטנים. באמצעות הצבה של מוצרי תצוגה מפרספקס אפשר למשוך את תשומת לב הלקוחות למבצעים ייחודיים, או שאפשר רק להציג את המוצרים בצורה מעוררת עניין על מערכות ורטיק.

חוקים שכדאי לשמור עליהם בכל הקשור למוצרים משלימים

כשאתם רוצים למכור יותר מוצרים משלימים אתם צריכים להבין את הפסיכולוגיה שעומדת מאחורי הלקוחות שלכם ולהבין מה הערך המוסף שהם מחפשים. מלבד האפשרות להציע להם לרכוש עוד מוצר כמוצר משלים, חפשו על דרכים להפתיע את הלקוח ולגרום לו להבין שהוא חייב את המוצר המשלים ולא רק כי הוא משלים אלא כי יחד שני הדברים יעבדו טוב יותר. אחד מהמוצרים המשלימים הראשונים בהיסטוריה, לפי האגדות, היה מסנן המים שנמכר לצד קומקומים ומרוב שהוא היה מהפכני כל כך כיום הוא הפך לחלק בלתי נפרד מהקומקומים הנמכרים בעולם.

אבל אף על פי שכפי שהדוגמה הקודמת מראה, לא תמיד אפשר לדעת כיצד יגיב הקהל למוצר המשלים שנציע, יש כמה חוקים שהוכיחו את עצמם כיעילים וכדאי להכיר אותם אם אתם מעוניינים להגביר מכירות.

 • אל תציבו מוצר משלים במרחק של יותר משני מעברים מהמוצר שאותו הוא משלים. הפתרון הטוב ביותר הוא להציבם זה לצד זה, אך לפעמים אנחנו רוצים לגרום ללקוח להרגיש שהבחירה היא שלו ולאו דווקא שאנחנו דוחפים לו מוצר נוסף.

 • הבינו איזה מוצר הוא המוצר המוביל ושווקו אותו. למשל הרבה חנויות מוכרות שתייה קלה וחטיפים מלוחים והתפיסה היא שכל אחד מהם יכול להיות מוצר משלים לשני, אך בפועל מחקרים מצאו כי בעוד המחשבה על חטיפים מלוחים עושה אותנו צמאים, המחשבה על שתייה קלה לא עושה אותנו רעבים כך שהמוצר המשלים במקרה הזה הוא דווקא השתייה הקלה.

 • הבינו את הלקוחות שלכם. קיימות דוגמאות רבות לכך שמה שבעל העסק חושב לא עובר כך אצל הלקוח, ולכן אנחנו חייבים לבדוק ולהיות עם אצבע על הדופק בכל הקשור להקשרים שהלקוחות שלנו עושים ושווה לקיים בדיקות ומחקרים שכאלו בכל תקופת זמן.

בריג'נסי אנחנו מציעים לכם תמיכה מלאה בכל הקשור לעיצוב ותכנון החנות שלכם כך שמבחינת התצוגה היא תעבוד בצורה המושלמת והיעילה ביותר. כחברה המתמחה במתן פתרונות תצוגה כבר למעלה מ – 30 שנה, יש לנו ניסיון עשיר שנשמח להעביר הלאה כדי שגם החנות שלך תוכל להפוך לרווחית יותר.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. לשמירת הקטגוריה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.