שיטות לניהול מלאי

ברגע שיש לנו חנות ומוצרים שאנחנו מוכרים בה, אנחנו חייבים להיות אחראים ולעקוב אחר המלאי. רק דמיינו את הסיטואציה שמדפי התצוגה שלכם יישארו ריקים וערומים במקרה שייגמר לכם מלאי הסחורה. מצב שכזה יכול להיות מכה קשה לכל עסק כיוון שלא רק שהוא מפסיד מכירות כיוון שאין לו מוצרים למכור, אלא שהלקוחות שנכנסים לחנות יוצאים ממנה בתחושה שמדובר על עסק כושל ולפי מחקרים בערך 88% אחוז מהאנשים לא יחזרו לחנות שבה הם חוו תחושות לא טובות או לא מקצועיות. אז איך אפשר להימנע מכך? להקפיד על ניהול מלאי נכון וסדיר. במאמר זה נציע כמה שיטות לניהול מלאי שבאמת עובדות.

ההבדל בין הסוגים השונים של ניהול המלאי

הדבר הראשון שאנחנו צריכים להבין זה שלכל עסק יש כמה סוגים של מלאי שאיתו הוא עובד. הסוג הראשון והברור ביותר הוא כמובן הסחורה שאנחנו מוכרים, אך מעבר לכך יש לנו עוד כמה סוגים שחשוב להכיר –

 • מלאי חומר גלם – אם העסק שלכם מבוסס על יצירה של מוצרים, כמו למשל אצל תכשיטניות או מעצבות בגדים, אז המלאי הראשוני שחובה להתייחס אליו בכל הקשור לניהול המלאי הוא מלאי חומרי הגלם שמהם אנחנו מייצרים את הסחורה ואת המוצרים שלנו. אחרי ככלות הכול, אם לא יהיו לנו חומרי גלם לא נוכל לייצר סחורה.

 • מלאי בתהליך – בחלק מהמקצועות יש חומרי גלם ספציפיים שבהם משתמשים רק לאורך התהליך של הייצור, המלאי הזה משתנה בהתאם למקצוע אך הוא תמיד ינבע מתוך אופני הייצור הספציפיים וגם בלעדיו כנראה לא תוכלו לייצר את המוצרים שלכם.

 • מלאי סחורה – זהו סוג המלאי המוכר ביותר שכמעט כולם חושבים עליו כאשר מדברים על ניהול מלאי – המוצר המוגמר שיושב על המדפים בסופו של יום.

 • מלאי קנוי – עוד סוג של מלאי ששווה להכיר הוא כל הציוד הנלווה לעסק שאנחנו חייבים, זה יכול להיות ברגים וזה יכול להיות דפים ועטים. לא משנה מה המלאי הקנוי שלכם, חשוב להקפיד ולנהל גם אותו בצורה אחראית שכן מחסור בו ידרוש מכם להוציא סכומים גבוהים יותר על רכישה לא מבוקרת או לא מהספק הרגיל.
איך לנהל מלאי כמו שצריך בעסק

שיטות לניהול מלאי אפקטיבי

 1. הראשון להיכנס הוא הראשון לצאת – שיטת ניהול מלאי זו הכרחית כאשר מדובר על מוצר טרי שאורך חיי המדף שלו קצר ולכן ישנה חשיבות מכרעת לזכור איזה מוצר הגיע מתי. באנגלית שיטת ניהול זו נקראת FIFO והעקרון המרכזי שלה הוא צמצום הנזקים שעלולים להיות לעסק מאי מכירה של המלאי.

 2. הראשון לפוג הוא הראשון לצאת – מדובר על שיטת ניהול מלאי דומה מאוד לשיטה הקודמת שציינו, רק שבשיטה זו המלאי הראשון שיוצא למכירה הוא זה שתאריך התפוגה שלו הוא הקרוב ביותר.

 3. ממוצע משוקלל – שיטת ניהול מלאי זו דורשת יכולות מתמטיות, אך היא נחשבת לכזו שמסייעת לעסקים להבין את המלאי ואת שרשרת האספקה שלהם בצורה טובה יותר. בשיטה זו נרשמות היחידות שנמכרו לפי העלות המשוקללת ששווה לממוצע הסחורה שטרם נמכרה.

 4. הזמנה לאחר הזמנה – באנגלית שיטת ניהול מלאי זו נקראת "בדיוק בזמן" והרעיון שלה הוא להזמין מהיצרן את חומרי הגלם או את המוצר רק כאשר יש לנו הזמנה לאותו המוצר. שיטה זו נחשבת ליעילה במיוחד בעסקים שהעלויות השינוע והייצור שלהם גבוהים וכך העסק לא מתחייב מראש על הוצאה גדולה בלי שהוא יודע שיש מי שירכוש אותה.

דברים שאפשר לעשות כדי לשפר את ניהול המלאי בעסק

 • למנות אחראי – אם העסק שלכם גדול מספיק ואתם מרגישים שאתם לא מסוגלים להיות עם יד על הדופק בכל הקשור לניהול המלאי, שווה למנות עובד שזה יהיה תפקידו והוא יבצע בעבורכם את המעקב אחר המלאי באופן קבוע.

 • הכשרת עובדים – אחת הבעיות העיקריות שיש בכל הקשור למלאי זה שהעובדים שלנו לא מוכשרים מספיק לטפל בו וכך נוצר מצב שחומרי גלם עלולים להיהרס. הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות זה להקפיד שהעובדים שלנו יודעים לטפל בחומרי הגלם ולעבוד איתם כדי שלא נבזבז מלאי גלם סתם.

 • ·        שילוב של טכנולוגיה – קיימות כיום תוכנות ייעודיות לניהול המלאי שמסייעות למעקב אחר כל שרשרת האספקה. אומנם חלק מהטכנולוגיות עשויות להיות יקרות, אך יש גם פתרונות לא יקרים ששווה לשקול כדי לייעל את התהליך כולו.

 • נסו לעבוד עם ספק אחד – החוק היבש ביותר בכלכלה אומר שככל שנרכוש ממישהו יותר מוצרים, ככה הוא יוכל להתגמש איתנו יותר במחיר. בעבודה עם ספקים אפשר לראות שהחוק הזה הוא כמעט קדוש ולכן נסו להבין כיצד תוכלו לעבוד עם ספק אחד ליותר ממוצר אחד כדי להבטיח שהעלויות שלכם יהיו נמוכות יותר.

 • אל תחזיקו סחורה סתם – הבעיה הגדולה ביותר של עסקים קטנים זה שהם מצטיידים מראש ביותר מדי סחורה שיושבת להם במחסן ועולה להם כסף רב. תחשבו רגע שלא רק הייצור עולה כסף, אלא גם האחסון של המוצר המוגמר ולכן חשוב לוודא שיש לנו את הסחורה הנדרשת ואולי מעט עודפים.

בריג'נסי אנחנו מתמחים בפתרונות מידוף לעסקים וכחלק מהעבודה שלנו אנחנו רואים ומסייעים לעסקים רבים בכל הקשור לניהול המלאי שלהם ולאחסונו בצורה איכותית. לפרטים נוספים על השירותים השונים שלנו – צרו איתנו קשר.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. לשמירת הקטגוריה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.